چاقی از دیدگاه عموم به افزایش وزن وتوده چربی درکل بدن علی الخصوص شکم و پهلو گفته می شود. اما از دیدگاه علمی این افزایش سایز به دو صورت چاقی و سلولیت تقسیم می شود که با هم تفاوت دارند.

image001Fat man holding a measurement tape

چاقی: افزایش وزن وسایز  ناشی از تجمع چربی ذخیره شده در نواحی مختلف بدن که بیشتر در شکم و پهلوها بوده و بدون درد و ناصافی پوست میباشد را گویند که در مردان و زنان به صورت یکسان بروز می کند و با ورزش و رژیم تا حدود زیادی قابل درمان است.

image003

سلولیت:اگر میزان چاقی یا چربی ذخیره شده در سلول چربی آن قدر زیاد شود که سلول چربی باد کرده و به مویرگهای اطراف خود فشار آورد و باعث کاهش یا توقف جریان خون می شود .با گذشت زمان دچار فرایند پاتولوژیک بنام سلولیت میگردد که دیگر توسط بدن قابل  دسترسی نیست وبا رژیم و ورزش به تنهائی درمان پذیر نمی باشد بدتر اینکه اقدام به ورزش ورژیم به تنهائی منجر به مصرف چربی اعضای حساسی همچون صورت میگردد بدون انکه تغییری در بافت سلولیتی رخ دهد . چاقی خانمها اغلب از این نوع میباشد وبعضا تا ۷۰-۹۰ درصد اضافه سایز, سلولیت میباشد که که رفع ان نیاز به استفاده از تجهیزات پزشکی لاغری در کنار رژیم و ورزش میباشد.
این تکنولوژیها وتجهیزات مرتبط عبارتند از :
۱-کاویتاسیون                                                 ۵-کرایولیپولیز
۲-RF :رادیو فرکانسی                                       ۶-لیزر کم توان
۳ –آکوستیک شوک ویو                                     ۷-لیپولیزر
۴-اندرمولوژی                                                ۸-لیپواسکالپچر
احتمال ایجاد سلولیت در زنان از مردان بیشتر است که علل آن به دو دسته کلی تقسیم می شود :
الف:عمومی
۱-نژاد: احتمال بروز سلولیت درسفیدپوستان بیشتر از پوستهای تیره میباشد
۲-سابقه خانوادگی
۳-اختلالات اسکلتی
۴-عدم تعادل هورمونی
۵-اختلال در رژیم غذائی فرد
۶-اختلالات روحی و روانی
۷-فشار بیرونی
۸-سیگار
ب:اختصاصی برای زنان:
۱-    دو برابر بودن توده چربی بدن زنان نسبت به مردان که به همان نسبت احتمال سلولیت را افزاش می دهد
۲-    سلولیت وچاقی نلشی از انباشته شدن چربی در بافت هپودرم (لایه ذخیره چربی زیر پوست) میباشد هیپودرم زنان و مردان از لحاظ ساختاری با هم متفاوت است .درمردان از حفرات لوزی شکل وکوچک ساخته شده ولذا خونرسانی آن راحتتر است اما در زنان به شکل استوانه ای وبزرگ می باشد و احتمال کاهش یا توقف خونرسانی در نواحی مرکزی این حفره پس از تجمع چربی بیشتر است.

هیپودرم مردان                                 هیپودرم زنان

image004

۳-هورمون استروژن :عامل مهم در ذخیره سازی چربی است که در زنان زمان بلوغ ،حاملگی،
قاعدگی و مصرف داروهای ضد بارداری افزایش می یابد.
۴-گیرنده های سطح سلول چربی:به دو صورت آلفا و بتا بوده که گیرنده آلفا باعث ذخیره چربی و بتا با عث تجزیه آن می گردد که میزان توزیع آن در نقاط مختلف وقبل از بلوغ برای هردو جنس زن و مرد یکسان است اما پس از  بلوغ تعداد گیرنده های آلفا (ذخیره کننده چربی در نواحی پهلو و باسن ۵ تا ۶ برابر بیشتر از بتا می شود.
خلاصه:تفاوتهای فیزیولوزیک زنان ومردان که آنها را مستعد سلولیت میکند به شرح زیرند:
•    چربی دو برابر نسبت به مردان
•    حفرات بزرگتر و استوانه ای هیپودرم زنان
•    بالا بودن سطح استروژن
•    افزایش گیرنده آلفا در سن بعد از بلوغ

روند ایجاد سلولیت:

image005

وقتی چربی اضافه در بافت هیپودرم و داخل حفرات ذخیره می شود به  مرور با افزایش توده چربی،
فشار داخل بافت چربی و بر روی دیواره ها که محل عبور عروق است بیشتر می شود و باعث توقف خونرسانی می گردد و همزمان با کاهش تغذیه کاهش دفع سموم ناشی از سوخت و ساز سلولهای چربی هم رخ می دهد ، انباشته شدن سموم همراه با کاهش تغذیه باعث آسیب سلولها و دیواره عروق و گشاد شدن آنها و ورود پلاسما و تجمع لنف غلیظ در موضع گشته و باعث …….. شدن دیواره ها و ایجاد ……..پوست پرتقالی در سطح پوست می گردد که بر اساس ……سلولیت درد   نیز به آن اضافه می شود

Cellulite versus smooth skin, eps8

خلاصه:
انباشته شدن چربی ———>  کاهش توقف و جریان  لنف ——–> عدم تخلیه و رسوب مواد زائد                            و سمی و کاهش سوخت و ساز و تغذیه بافت همبندی —— <
تورم و چروکیدگی بافت همبند (دیوار و حفرات) ——–<   ایجاد ظاهر پوست پرتقالی
با توجه به این موضع که بعضا تا ۹۰% چاقی خانم ها به صورت سلولیت است و رژیم و ورزش به تنهایی تاثیری بر مصرف و کاهش آنها ندارد .
استفاده از تجهیزات مخصوص لاغری که در بخشهای دیگر بحث شده است از قبیل ، کاویتاسیون – RF –اندرمولوژی –لیزر کم توان –کرایو – لیپولیزر- لییپولیز و ……..ضروری است

چگونگی دستیابی به اندامی متناسب و موزون :

image007
اساس رژیم درمانی بر پایه کاهش انرژی دریافتی فرد و افزایش سوخت مواد انرژی زا در بدن شخص است.
بهترین روش جهت افزایش سوخت مواد انرژی زا در بدن، فعالیتهای فیزیکی مانند: پیاده روی، ورزشهای سبک و کششی و … است که نه تنها موجب کاهش وزن می شود بلکه به حفظ سلامت جسمی و نشاط فرد نیز کمک موثری می کند. چنانچه ورزش و فعالیت جسمی با رژیم غذایی مناسب همراه باشد، نتیجه موثرتر و مفیدتری را در کاهش وزن به همراه خواهد داشت. به این ترتیب ، افرادی که همراه رژیم لاغری، فعالیتهای فیزیکی مداوم دارند سریعتر ، سالمتر و آسانتر به وزن مطلوب خود دست می یابند و پوست آنان کمتر دچار افتادگی و عوارض ناشی از کاهش وزن می گردد.

نتیجه استفاده مکرر از رژیم های غذایی نامناسب:
افرادی که در طول عمر خود به طور مکرر از رژیم های لاغری پیروی می کنند، به این شکل که بعد از مدتی رژیم خود را رها کرده و پرخوری می کنند و سپس مجددا به رژیم های لاغری روی آورده، به ویژه اگر این رژیم ها نامناسب و بسیار کم کالری باشند ، به دلیل عادت کردن بدنشان به کالری پایین ، بعد از رها کردن برنامه لاغری ، علاوه بر ایجاد عوارض جبران ناپذیر ناشی از مصرف داروها و رژیم های غذایی نامناسب، افزایش وزن پیدا می کنند، هر چه بیشتر به این کار ادامه دهند افزایش وزن و چاقی شدیدتر خواهد بود.

image008
تغذیه صحیح و تناسب اندام:
البته رژیم لاغری لازم است تحت نظر متخصص تغذیه و رژیم شناس انجام شود. چنین رژیمی طبق اصول صحیح تغذیه ای برنامه ریزی شده می تواند علاوه بر تامین تمام نیازمندی های تغذیه ای فرد، احساس سیری و رضایت از غذا خوردن را ایجاد نماید. اساس رژیم لاغری صحیح بر مبنای مناسب ، متعادل و متنوع خوردن است.
اگر در حال حاضر به علت عدم تحرک یا لذت جویی یا تغذیه نا مناسب و استفاده بیش از حد از مواد انرژی زای مختلف، افزایش وزن پیدا کرده اید و از اندام خود رضایت ندارید و هر روز به ناچار لباس های شیک و گرانبهای گذشته را از رده خارج و از حضور در مراسمهای مختلف و جشن ها و میهمانی ها به علت چاقی و اندام نامتناسب خودداری کرده و دچار افسردگی گردیده ایدو جهت رفع این حالت خود به خوردن بیشتر تنقلات روی می آورید و خودتان را در معرض خطرات بیشمار دیگری قرار می دهید، لازم است از این لحظه به این نوع رفتار خود خاتمه دهید و از همین امروز تصمیم بگیرید تا با کنار گذاشتن ریزه خواری و پیروی از رژیم غذایی صحیح، ضمن افزایش فعالیت فیزیکی علاوه بر سلامتی جسم و جان به وزن متعادل و اندام موزون دست پیدا کنید.
در کلینیک دکتر دستیار علاوه بر ارائه خدمات رژیم درمانی زیر نظر کارشناس تغذیه از جدیدترین تکنولوژیها  نیز برای لاغری موضعی نواحی مختلف بدن نظیر بازو و شکم استفاده می شود . این دستگاه ها یکی از موثرترین و بی خطر ترین دستگاههای لاغری موجود می باشند که طبق تحقیقات انجام شده استفاده از آنها هیچ گونه عارضه ای ندارد .آمار نشان دهنده تغییر سایز قطعی در تمامی افراد استفاده کننده از این دستگاه ها بوده است . هرچند استفاده توآمان مزوتراپی و دستگاه اثرات بیشتری را نشان داده است. همراهی ورزش و رژیم غذایی کمک شایانی در اثرات فوق الذکر دارد.