لیپوماتیک جدیدترین تکنولوژی رفع چاقی موضعی با شیوه تخلیه چربی در یک جلسه می باشد که نسبت به سایر روشها همچون لیپولیزر و لیپوساکشن پاسخی خاص و استثنائی دارد.

سابقه لیپوساکشن(تخلیه چربی): چربی در زیر پوست به عنوان منبع ذخیره انرژی و عایق عمل میکند.وقتی حجم ذخیره چربی از حالت نرمال خارج می شود و به اصطلاح ، بیمار چاق مacیشود شخص درصدد تخلیه چربی برمی اید.این چربی مازاد علاوه بر برهم زدن ظاهر و زیبایی فرد باعث اختلالات هموستاز مانند مقاومت به انسولین و.....می گردد وارتباط مستقیمی با مسائل قلبی و عروقی دارد.نحوه توزیع چربی در بدن انسان به دو صورت ژنیکوئید(زنانه) یا اندروئید (مردانه)توزیع می گردد.فرم عموما فرم ژنکوئید در زنان و اندروئی در مردان دیده میشود.در توزیع مردانه چربی بیشتر در میان تنه و در نوع زنانه در نواحی میان تنه و پایین تنه دیده میشود. اولین لیپوساکشن در سال 1976 میلادی در رم توسط دکتر جرجیو انجام شد که نوع لیپوساکشن خشک بود و چربی با قدرت مکش دستگاه کند شده و خارج می شد که به دلیل خشن بودن این روش و اسیب عروقی و ......با عوارض زیادی همراه بود. در سال 1987 دکتر جفری کلاین امریکایی تکنیک superwet را بنیان نهاد که پایه و اساس لیپولیزهای امروزی می باشد که با نام تکنیک لیپوساکشن مبتنی بر تزریق تامی سن شناخته می شود.

در این روش که امروزه اساس همه تکنیکها می باشد، ابتدا محلول خاص با نام تامی سن دربافت چربی تزریق شده و پس از گذشت زمان 20تا 30 دقیقه عمل لیزر جهت لیز چربی وساکشن جهت خارج کردن چربی انجام میشود.

در تکنیکهای لیپولیزر و اولترازد از حرارت ناشی از لیزر ویا امواج اولتراسونیک برای لیزچربی استفاده میشود.این روشها از سالها قبل مورد استفاده قرار گرفته اند . در صورت عدم مهارت اپراتور یا سهل انگاری وی احتمال سوختگی پوست و اسیب به احشا مطرح است.در روش لیپوماتیک تزریق محلول و لیزچربی همزمان توسط دستگاه انجام میشود.در این روش پس از ایجاد سوراخهای ریز 2-3میلی متری در سطح پوست پروپ دستگاه وارد بافت چربی شده و با امواج اینفراسونیک که بصورت حرکات دورانی که در 12جهت انجام میشود بصورت کاملا فیزیکی نه با حررات یا اشعه پس از تزریق محلول بی حسی عمل تخریب انجام میشود و به دلیل سیستم امنیتی فعال ان احتمال اسیب به عروق و اعصاب به حداقل ممکن میرسد.خروج چربی بدون درد، خونریزی یاتورم بعدی میباشد.

  • بدلیل اسیب ندیدین بافتها و خروج یکنواخت چربی ،شلی و افتادگی پوست بسیار کم بوده و محل عمل کاملا یکنواخت میباشد
  • کاهش سایز تا مدتها بعد از 6ماه همچنان ادامه دارد.
  • احتمال ایجادفیبروز و سوختگی صفر بوده چون از حرارت استفاده نمیشود.

این دستگاه از سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) تاییدیه گرفته است. سیستمی قابل اعتماد و کارامد در هیکل تراشی میباشد و در همه قسمت ها اعم از شکم ،پهلو،بازوو غبغب،پاها، سینه و... قابل استفاده میباشد. دوره نقاهت بعد از عمل بسیار کوتاه بوده و 3-7 روز می باشد. بدلیل عدم آسیب سلول چربی، میتوان چربی خارج شده را برای صورت،لب،باسن و ... استفاده کرد.این دستگاه هم اکنون در اغلب کشورهای دنیا استفاده میشود.